About Me...

Jmenuji se František Bílek (*1971) (email: frantabilek[zavinac]gmail[tecka]com ). V současné době žiji v Trhových Svinech. Mou největší zálibou je astronomie. Ta mě "chytla", když mi bylo asi 12 let. Tehdy jsem k Vánocům dostal německou stavebnici "Optik Montage". Z ní bylo možné postavit mikroskop, ..., a také malý astronomický dalekohled (průměr objektivu 10 mm :) ). Na zadní straně manuálu byla nepříliš povedená fotografie Měsíce se jmény některých kráterů. Já jsem tímto minidalekohledem viděl mnohem více, než bylo zakresleno na oné fotografii z manuálu. Tak jsem začal shánět podrobnější mapu Měsíce, čímž jsem se dostal k pár knížkám o astronomii, ..., a během krátké doby jsem v tom byl až po uši.

Zabývám se astrofotografií, hlavní náplní mého snažení je ale CCD pozorování proměnných hvězd. Několik nových proměnných hvězd jsem i "objevil" (na konci roku 2015 mám na kontě 40 potvrzených objevů)...

Jsem členem AVSO (American Association of Variable Stars Observers), ČAS (Česká Astronomická Společnost), pozorovací skupiny MEDÚZA (fyzicky proměnné hvězdy) a B.R.N.O.(zákrytové proměnné hvězdy).


Další mou velkou zálibou je programování. Programuji v programovacím jazyce vb.net. Kromě spousty malých programů a různých utilitek jsem pracoval na projektu MedGraf, který dříve sloužil (nahradil ho XMedGraf L. Bráta) členům pozorovací skupiny MEDÚZA. Momentálně (2014/2015) pracuji na rozsáhlém projektu So4Tel, který mi slouží ke kompletnímu ovládání (i vzdálenému) mé hvězdárny. Stará se o řízení dalekohledu (Go-To, pointace, zaostřování), synchronizaci štěrbiny kopule s dalekohledem, navíc umí off-line pracovat s napozorovanými světelnými křivkami proměnných hvězd (vykreslování, průměrování, ...) + pár dalších menších funkcí.

Pokud mi náhodou zbyde nějaký volný čas, tak ho trávím "studiem" historie starověkého Egypta a ve volných nocích sleduji zápasy Amerického Fotbalu- NFL ("můj" tým jsou Pittsburgh Steelers)...


.
.