Montáž a dalekohledy...
Montáž
Jedná se o německou paralaktickou montáž vlastního návrhu i výroby. Průměr hodinové i deklinační osy je 80 mm a hmotnost celé sestavy (bez dalekohledů a protizávaží) je něco kolem 120 kg. Pohon v RA jsem řešil použitím šnekového soukolí (bronzové šnekové kolo o průměru 250 mm + ocelový,  kalený a broušený šnek ) s převodovým poměrem 1:320 . Mezi šnekem a krokovým motorem je čelní soukolí 1:4, takže výsledný převodový poměr je 1:1280 . Na deklinaci je šnekové soukolí 1:210 a opět čelní soukolí 1:4 (výsledný převodový poměr je 1:840).Šneky na obou osách jsou přes pružiny neustále přitlačovány ke šnekovým kolům pro vymezení případná vůle mezi kolem a šnekem způsobené např. házivostí šneků. Pohon na obou osách zajišťují krokové motory Microcon SX17-0804. Elektroniku k motorům mi udělal Martin Myslivec. Motory plus elektronika umožňují hýbat dalekohledem ve třech rychlostech (s plynulým rozjezdem) od siderické rychlosti až po rychlost 280-ti násobek rychlosti siderické.
Do budoucna chci montáž umístit na pevný betonový sloup v malém pozorovacím domečku s odsuvnou střechou (nebo kopulí) a dodělat "kapotáž" pro šneková soukolí + motory (zabránit tak přístupu nečistot do soukolí- prach, hmyz, ...), či celou sestavu udělat mobilní.Dalekohledy
Momentálně mám k dispozici dva dalekohledy Newtonova typu (vlastní výroby), jeden je 200/860 a druhý 100/600. Newton 200/860 (doplněný komakorektorem Baader MPCC) slouží na vizuální pozorování a fotografování, menší Newton ve spojení s autoguiderem z webové kamery používám pro pointaci hlavního dalekohledu. Na hlavním dalekohledu mám hledáček typu Red Dot. U malého Newtona jsem pro zaostřování použil starší upravený ("vykuchaný") objektiv ze Zenita (Helios 2/58)- viz obrázek. Dále mám dva triedry, jeden starší Mirage 10x50 a jeden nový SkyMaster 15x70.
Plán do budoucna? Chci si koupit nějaký menší fotografický refraktor (např. ED 80 od SkyWatcheru či podobný) a Newtona na Dobsonově montáži s primárem kolem 400 mm.